Udar - definicja

Udar mózgu należy do najczęstszych chorób układu nerwowego, a ze względu na następstwa, jakie pozostawia, niewątpliwie jest jednym z najpoważniejszych problemów medycznych. Wprawdzie w ostatnich latach dokonuje się znamienny postęp w leczeniu ostrej fazy udaru, nadal jednak daleko do sukcesu. Dlatego profilaktyka udaru urasta do rangi najważniejszego postępowania w opanowaniu chorób naczyniowych mózgu. Celem tego postępowania jest niedopuszczenie do rozwoju czynników ryzyka udaru, ograniczenie ich liczby, a jeśli już wystąpią, uzyskanie nad nimi kontroli.


Źródło: http://www.bt.dk/sygdomme/ny-forskning-afsloerer-derfor-faar-du-smerter


Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu (incydent mózgowo-naczyniowy) to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.

Udar mózgu może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu), przy czym udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony. Do udarów krwotocznych zalicza się krwotoki śródmózgowe i podpajęczynówkowe.

Objawy udaru zależą od lokalizacji miejsca uszkodzenia. W wielu przypadkach udar mózgu jest stanem zagrażającym życiu, jako zaburzenie wymaga bezwzględnie hospitalizacji, najlepiej na wyspecjalizowanym oddziale udarowym.

Najczęstszymi objawami udaru mózgu jest nagłe wystąpienie:
  • niedowładu lub porażenia mięśni twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała
  • "znieczulenia" twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała
  • zaburzeń mowy, z trudnościami w zrozumieniu słów oraz w wypowiadaniu się
  • zaburzeń widzenia w jednym lub obu oczach
  • zaburzeń chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy
  • silnego bólu głowy bez znanej przyczyny
Objawy udaru zależą od umiejscowienia uszkodzenia w mózgu oraz od jego rozległości. Dlatego u poszczególnych osób objawy mogą się znacznie różnić. Udar mózgu często jest niebolesny.


Udar mózgu jest stanem naglącym.
Nie czekaj, by zobaczyć, czy objawy ustąpią same!
Szybkie rozpoznanie to szansa na skuteczniejsze leczenie.
Nawet jeśli objawy ustępują samoistnie, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Czas to mózg!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz